گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

جمعه 2022/06/24 - 13:48 علی رستمی
به همت سازمان بسیج اساتید استان قم برگزار شد :

گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

بسیجی بودن یعنی همان انقلابی بودن، در شرایط امروز جنگ دشمن جنگ چند بعدی و جنگ شناختی است که متأسفانه خیلی سریع ، پنهان و نامحسوس اعتقادات و باورها را مورد هدف قرار می دهد مخصوصاً نسل جوان را مورد هدف دارد و گاهاً شاهد پدیده های نامیمون هستیم.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات اجتماعی نهضت استادی بسیج قم، مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید تحت عنوان همایش رسالت استاد بسیجی زمینه سازی تمدن نوین اسلامی با همت سازمان بسیج اساتید استان قم برگزار شد این مراسم با حضور گسترده و باشکوه اساتید نخبگان و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی روز سه شنبه ۳۱ خرداد ماه 1401 در سالن همایش موسسه آموزشی و پژوهشی حضرت امام خمینی( ره) برگزار شد.

مراسم
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

پس از تلاوت بخشی از آیات قرآن کریم در ابتدای مراسم سرهنگ مهدی کبیری پور جانشین فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب علیه السلام اظهار داشت: بسیج اساتید یکی از قشرهای مهم و تأثیرگذار است در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب دلایل و مستندات بسیاری زیادی می توان پیدا کرد که بسیج مصداق و هم ردیف انقلاب است.

مراسم
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

وی ادامه داد: آیه کریمه ای که به شجره طیبه معروف است به فرموده حضرت امام خمینی (ره ) مصداق بسیج است و تنها مصداق دیگری که از این آیه توسط امامین انقلاب بیان شده خود انقلاب است.

کبیری پور افزود: دومین سند، فرمایش امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب که بسیج و انقلاب رو یکی می دانند این است که در بیاناتشان بسیج و انقلاب را معجزه قرن نامیدند ، دلیل دیگر در فرمایش مقام معظم رهبری در این خصوص این است که همه انقلابیون اگر می خواهند انقلابی عمل کنند راهی جز قالب بسیج ندارند.

جانشین فرمانده سپاه امام علی بن ابی طالب علیه السلام قم عنوان داشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که همه ارکان نظام و انقلاب باید روحیه بسیجی داشته باشند تا موفقیت حاصل شود حتی در دیپلماسی هم باید با روحیه بسیجی عمل کنند تا به اهداف انقلاب برسیم.

وی گفت:  بسیجی بودن یعنی همان انقلابی بودن، در شرایط امروز جنگ دشمن  جنگ چند بعدی و جنگ شناختی است که متاسفانه خیلی سریع ، پنهان و نامحسوس اعتقادات و باورها را مورد هدف قرار می دهد مخصوصا نسل جوان را مورد هدف دارد و گاها شاهد پدیده های نامیمون هستیم.

 کبیری پور اضافه کرد: در سال ۲۰۲۰  یک نشریه غربی اعلام کرد آخرین تدبیر ناتو در قاموس جنگ ۵ عرصه هوا، زمین، دریا، فضا و سایبری است اما جدیدا یک عرصه دیگر را نیز اضافه کردند که همان جنگ شناختی است که بسیار پیچیده تر و اثر بخش تر از دیگر عرصه ها است و طرز فکرها و باورها را مورد هدف قرار داده و انسان ها را به یک باور جدید می رسانند و یک نیروی فعال و‌ مدافع را به یک نیروی منفعل و مخالف جریان خودی تبدیل می کند که بسیار خطرناکتر از جنگ سخت است در این شرایط جریان نخبگانی از جمله بسیج اساتید بسیار اثر بخش هستند. 

مراسم
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

جانشین فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب علیه السلام قم بیان داشت: شهید چمران در دوران جنگ تحمیلی پست و مقام و دانشگاه را رها کردند و وارد جبهه نبرد حق علیه باطل شدند و نبردهای پارتیزانی ، چریکی که همان جنگ های نامنظم بود را راه اندازی کردند و فصل بی نظیر را در جنگ رقم زدند. امروز هم در دانشگاه ها به چمران ها نیازمند هستیم که گروه های پارتیزانی و چریکی دانشجویی را بسیج کنند و به مقابله با این جنگ شناختی بروند.

وی تصریح کرد: جنگ شناختی جغرافیا ندارد، زمان و مکان ندارد در این جنگ آتش بس و پایان وجود ندارد و هیچ کسی به کمک کسی نمی رود و فقط خود کشوری که مورد تجاوز و تهاجم قرار گرفته می تواند از خودش دفاع کند. 

مراسم
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

همچنین سردار قریشی جانشین سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه وظیفه اصلی بسیج اساتید علاوه بر پیشتازی در علم و فناوری نقش آفرینی در عرصه جهاد تبیین است گفت این قشر باید سایر اقشار بسیجی را برای رسیدن به اهداف مقدس انقلاب هدایت و قشر جوان انقلاب را تربیت کند.

ایشان در مراسم گرامیداشت روز قشر بسیج اساتید با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت روز بسیج اساتید اظهار کرد: ایشان علاوه بر فرامین و تصاویری که داشتند به عنوان یک عالم حکیم رهبر فرزانه و مسلط به مسائل سیاسی اجتماعی فرهنگی و اعتقادی بعد از طی چند دهه از عمر انقلاب اسلامی که همراه با مسائل متعدد بود نقشه راه و دستورالعمل ادامه عمر انقلاب اسلامی را در قاب بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مطرح فرمودند.

مراسم
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

در ادامه حضرت آیت‌الله رجبی رئیس محترم موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی( ره) با موضوع نقش و رسالت اساتید بسیجی در جهاد تبیین فرمایشات ارزشمندی را بیان فرمودند و پس از تبریک روز بسیج اساتید و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید دکتر مصطفی چمران و حضرت آیت الله مصباح یزدی رحمت الله علیه در خصوص ضرورت و شرایط جهاد تبیین به محبوبیت جهاد فی سبیل الله از همه مسائل در نزد انسان، جهاد در همه عرصه های مورد نیاز، ایمان به خدا به عنوان لازمه جهاد، حضور در صحنه عمل و تلاش با تمام توان در راه خدا و خلوص در عمل به عنوان شاخص های جهاد فی سبیل الله (حق جهاده) از منظر قرآن کریم اشاره فرمودند.

ایشان با بهره گیری از آیات نورانی قرآن کریم خطاب به استادان بسیجی فرمودند فرصت و رحمت الهی به شما روی آورده و در بسیج برگزیده شده اید و لذا حق جهاد را بجا آورید که نورانیت و بصیرت در وجودتان فزونی یابد تا در لغزشگاه ها دچار مشکل نشوید و بدانید که طی مسیر نورانی بسیج جز توسل به اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم میسر نیست.

بسیج باید کارهای بزرگ را که از عهده همه برنمی‌آید انجام دهد آن وقت است که می شود یاور ولایت و بازوی نظام و انقلاب اسلامی که این شان بسیار بزرگی است که اساتید بسیجی باید سعی کنند این شاخص‌ها را در خودشان متجلی نمایند.

مراسم
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

ایشان از گسترش تفکر و فرهنگ بسیجی در میان اساتید دانشگاهی به عنوان یکی از وظایف بسیج اساتید یاد کرد و گفت تربیت شاگردان ممتاز و رسیدن به شخصیت هایی مانند شهید چمران از دیگر ماموریت های بسیج اساتید است مراسم گرامیداشت شهید دکتر مصطفی چمران به همراه سایر برنامه های جذاب مانند پخش کلیپ همخوانی سرود سلام فرمانده و اجرای گروه سرود با سرودی  تحت عنوان فخر ایران در مورد شهید راه دانش شهید دکتر محسن فخری زاده بود.

مراسم
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید

در پایان مراسم بیانیه سازمان بسیج اساتید به نمایندگی از طرف اساتید بسیجی توسط استاد بسیجی آقای حبیبیان قرائت شد.

سازمان بسیج اساتید استان قم

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.